Samodzielna podróż w 10 krokach!

W ostatnim czasie długo zastanawiałam się nad serią wpisów o podróżach , ale nie tyle o samych destynacjach, a także o sprawach z nią związanych. Styczeń, a dokładniej Nowy Rok jest idealną okazją do rozpoczęcia takiego cyklu. Na blogu pojawi się kilka artykułów o  tematyce podróżniczej, a na pierwszy ogień idzie temat: „ Jak zorganizować samodzielnie podróż” Poniżej znajdziecie 10 kroków, które pozwolą Wam zaplanować Waszą  wymarzoną podróż na własną rękę.

1.Morze czy góry, a może jedno i drugie? Po pierwsze wybierz kierunek podróży!

Organizując swoje wakacje po pierwsze musimy wiedzieć, gdzie chcemy jechać i co chcemy zobaczyć, co nas najbardziej interesuje. Morze, góry, jeziora, miasto, a może po prostu natura. Jedni od razu wiedzą jaka destynacja ich interesują, a jedni po prostu wybierają kierunek patrząc na jak najniższą cenę. Mając obrany kierunek czas szukać dalej!

2.To kiedy te wakacje!?

Wiesz, gdzie już lecisz? Super! Do tego ważne jest, by określić termin. Przy wyborze kierunku i terminu istotne jest to, by ze sobą to grało. Chodzi tu o to, by dobrze sprawdzić pogodę. Chyba nikt nie chce polecieć do Tajlandii w okresie największych ulew, czy wybrać się do miejsc narażonych pożarem, tsunami itp. Grunt to wiedza! Kierunek i termin podróży należy wybrać mądrze. Wiele portali internetowych oferuje przegląd prognozowanych temperatur w danym miejscu, warto z tego korzystać przy planowaniu urlopu.  Ważne jest też to, że przy wyborze terminu należy być elastycznym +/- dwa, trzy dni. W takim wypadku przy zakupie biletu możemy zaoszczędzić naprawdę sporą część pieniędzy.

3.Czas na bilet!

Wybrałeś kierunek i termin? Super! Czas kupić bilet lotniczy. I tu sprawa nie jest całkiem taka prosta ( o ile chcesz kupić bilet jak najtaniej) Z moich obserwacji wynika, że bilety lotnicze zazwyczaj najniższą cenę pokazują bardzo wcześnie rano i wieczorem. Do tego warto zerkać w środy, bo tego dnia często linie lotnicze lubią zaskakiwać klientów świetnym i promocjami! Ja osobiście korzystam ze strony skyscaner.pl co jest najważniejsze przy tej stronie, to to , że nie nalicza dodatkowych opłat za zakup biletu tak jak to jest w przypadku innych stron tego typu, które lubią dodawać „opłaty transakcyjne”  Warto zerkać na takie strony jak np. mleczne podróże, które udostępniają już „gotowe” wyszukane loty. Lot na Kubę przez Frankfurt za 689 zł ? Taaaak, tam takie znajdziecie. Istotnym faktem jest to, że przy każdym wyszukiwaniu lotu- wyczyść historię przeglądania, a najlepiej korzystaj z opcji incognito. Polityka handlu internetowego polega na tym, że zapisuje nasze wybory, by później, gdy po 5 minutach szukasz jeszcze raz tego samego kierunku, cena jest już wyższa!

4.Bez paszportu ani rusz- czyli sprawdź koniecznie czy jest wymagana Wiza, paszport oraz konkretne szczepienia

Polacy mają się bardzo dobrze jeśli chodzi o podróżowanie. Ponad 80 krajów pozwala nam na „wjazd” do ich państwa za okazaniem jedynie dowodu/paszportu. Niestety są jeszcze miejsca, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów, a wymagają wizy,a  nawet określonego szczepienia, odpowiednio dużej gotówki, posiadanie ubezpieczenia czy biletu powrotnego. Każde państwo ma prawo do swoich regulacji. Wszystko na ten temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych – https://polakzagranica.msz.gov.pl/ Tam na pewno znajdziecie dokładne informacje co do wizy, szczepienia i innych regulacji. Dodatkowo na stronie znajdziecie najnowsze doniesienie o wszelakich zagrożeniach w danym kraju.

5.Czas na nocleg, czyli zarezerwuj sobie pokój/mieszkanie

Mając już wybrane miejsce, zakupiony bilet w określonym czasie, a także posiadając ewentualną wize/ paszport czy załatwione inne wymagania uprawniające nas do podróży, w końcu możemy poszukać noclegu! Jeśli chodzi o tę sferę, to ja mogę Wam serdecznie polecić korzystanie z airbnb.pl   Za pośrednictwem tej strony możecie zarezerwować pokój lub całe mieszkanie, bardzo często w samym centrum miasta i to z widokiem zapierającym dech w piersi!

Gdzie jeszcze możecie zarezerwować nocleg?

  • Hotel
  • Motel
  • Hostel
  • Dormitoria
  • Couchsurfing
  • Camping

W przypadku hoteli, hosteli, dormitoriów, campingu i moteli polecam korzystać z przeglądarek takich jak: trivago.pl lub booking.com Poprzez te strony uda się Wam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Rezerwując bezpośrednio nocleg na stronie danego hotelu ciężko liczyć na jakąkolwiek zniżkę.

Przy wyborze noclegu zwróćcie uwagę na odległość od centrum. Czasem warto zapłacić troszkę więcej, a mieszkać w centrum i uniknąć wyższych kosztów komunikacji miejskiej, korków itp.

6.Co z ubezpieczeniem?

Wielu ludzi ( w tym ja- co za głupota) nawet nie myśli o ubezpieczeniu przed wyjazdem. Na szczęście jeszcze nigdy nic mi się nie przytrafiło w czasie podróży. Nie wykupując sobie dodatkowego ubezpieczenia jest po prostu głupotą. Niestety, ale w chwili wypadku wszelkie koszta ponosi poszkodowany, czyli my sami.  Nie warto tego tematu lekceważyć. Gdzie można się zgłosić po takowe ubezpieczenia? Do firm ubezpieczeniowych, biur podróży, a nawet w banku!

Dla podróżujących po krajach Unii Europejskiej mam świetną wiadomość! Całkowicie za darmo możemy otrzymać całkowicie bezpłatnie – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wszelkie informacje, jak wypełnić wniosek i co trzeba zrobić znajdziecie na stronie NFZ- tu http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

7.Przygotuj sobie plan podróży!

Czas przygotować sobie dokładny plan podróży! No dobra,  może nie taki dokładny, ale warto wypisać sobie wszystkie miejsca wraz z adresami, które chcemy koniecznie zobaczyć/ zwiedzić. Przeszukując fora, strony internetowe czy blogi możemy dowiedzieć się sporo rzeczy na temat dobrych i polecanych restauracji, urokliwych miejsc, czy ciekawych atrakcji.

Warto również sprawdzić aktualne informacje dotyczące transportu publicznego, cen biletów czy rozkładu.  Taki gotowy plan pozwoli na zniwelowanie stresu w czasie podróży, a może jedynie usprawnić nam naszą podróż.  Dodatkowo należy sprawdzić odległość lotniska do centrum miasta, a także o której odjeżdża ostatni lub pierwszy autobus czy pociąg. Zdarzyło mi się spać już nieraz na lotnisku, a więc takowa informacja może być dla Was bardzo cenna.

8.Oszacuj koszty podróży!

Koszty w podróży nie kończą się na samym bilecie lotniczym i noclegu. Do tych kosztów należy doliczyć wyżywienie ( koniecznie sprawdź szacunkowe ceny danych produktów), komunikację miejską, a także dojazd z lotniska do centrum miasta i odwrotnie. Warto sprawdzić jakie atrakcje turystyczne/ zabytki i muzea są płatne, a jakie darmowe. Nie pozwól sobie na niemiłe zaskoczenie.

9. Pozostało się spakować!

No to czas w drogę, ale to nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Przy pakowaniu należy zwrócić uwagę na to, na ile jedziemy, gdzie śpimy, gdzie jedziemy i jaka będzie tam pogoda, a także jaki jest to rodzaj wycieczki. Nie wyobrażam sobie nosić walizki w czasie autostopowej podróży. Odwieczny problem, walizka czy może plecak. Głównym argumentem za lub przeciw jednej z tych rzeczy powinno być miejsce do którego jedziemy, a także rodzaj podróży. Jeśli jedziemy na typowe wakacje, gdzie zostajemy w jednym hotelu i nie jesteśmy „ narażeni” na żadne przemieszczanie się, to walizka będzie jak najbardziej dobrym pomysłem. Sytuacja zmienia się w chwili, gdy musimy się przemieszczać i to dość często z naszymi rzeczami

10. Sporządź listę wszystkich rzeczy, które ze sobą zabrać

Po pierwsze taka lista jeszcze przed wyjazdem bardzo się przyda! Pozwoli na dokładne skompletowanie wszystkich niezbędnych rzeczy, dodatkowo tuż przed samym wyjazdem zgodnie z listą możesz sprawdzić, czy aby na pewno wszystko masz spakowane. W czasie podróży też takowa lista ma swoją funkcję. Uchroni Cię przed zostawieniem rzeczy w hotelu podczas wymeldowania się.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz