Dlaczego warto wybrać się do Porto!?

Porto jest drugim miastem, co do wielkości w Portugalii. Leżący nad Oceanem Atlantyckim co roku zaprasza do siebie miliony turystów z całego świata.  Ma doskonałą komunikację, jednak polecam zwiedzać miasto spacerując. Wtedy jesteśmy w stanie zobaczyć jeszcze więcej!

Jeśli jednak zdecydujecie się na komunikację miejską, to o tym jak podróżować o Porto pisałam w poprzednim wpisie, pojawi się też całościowy wpis o komunikacji w całej Portugalii. Wracając do samego Porto. Miasto robi wrażenie, jest bardzo ładne, a do tego bardzo zadbane i po prostu czyste. W przeciwieństwie do Lizbony, w Porto są zachowane tradycje. Jest wiele restauracji czy kawiarenek, które oddają ducha Portugalii. Zatem dlaczego warto wybrać się do Porto? Poniżej kilka powodów!

  1. AVENIDA DOS ALIADOS

Jadąc metrem z lotniska wysiadamy na głównej stacji Trindade, kirujemy się w dół miasta i napotykamy po chwili przepiękną budowlę z ogromnym placem, jest to główna aleja miasta, która po kilku godzinach zalewa się tłumem ludzi i autami! Na samym szczycie alei znajduje się ratusz miasta Porto.

2. AZULEJOS

To nic innego jak biało niebieskie kafelki, które spotkasz na każdym kroku w Porto, piękna mozaika zdobi miasto. Głównie można je spotkać na fasadach budynków. Czasem są to kościoły, urzędy, a nawet zwykłe kamienice. Największe wrażenie robi na głównym dworcu kolejowym, który praktycznie każdą ścianę ma pokrytą właśnie takimi zdobieniami.

3. MOST DOM LUIS I

Jest to most, który łączy Porto i Villa Nowa da Gaia, czyli jedną z odrębnych gmin. Został on zbudowany w 1886 roku przez Teophila Seyriga, czyli współpracownika Eiffela.  Sam most jest głównym symbolem miasta. Wpisując w wyszukiwarkę: „Porto”, to właśnie ten most wraz z panoramą miasta ukazuje się na każdym zdjęciu. Górą, jak i dołem spokojnie turyści mogą spacerować, jednak ja sama miałam większą frajdę chodząc dołem i obok samego mostu. Najpiękniejszy widok jest nocą, gdy robi się ciemno, a budynki pięknie oświetlają lampy.

4. WĄSKIE ULICZKI

Jest to plus oraz minus. Ja jestem wielbicielką dużych przestrzeni i raczej z tych co bardziej kręci natura niż budowlane miasta, ale to nie znaczy, że małe wąski uliczki nie robią na mnie wrażenia. W Portugalii jest ich wiele, a często są tak piękne, że nie sposób ich ominąć. Uwielbiam się w nich „gubić”, skręcać w coraz to nowsze i ładniejsze! Dzięki temu możemy trafić do naprawdę pięknych miejsc.

 

5.  PLAŻA I OCEAN

To chyba jeden z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Porto. Nie dość, że jest pięknym dużym i urokliwym miastem to jeszcze 6 km od centrum miasta mamy plażę i Ocean Atlantycki. O kąpieli raczej można zapomnieć, bo woda jest po prostu lodowata, ale z samej plaży jak najbardziej można korzystać.  Dla fanów surfingu, za 15 euro można przez 2h  się nieźle pobawić nad Oceanem!

6. PUNKTY WIDOKOWE

Prócz samego wcześniej wspomnianego mostu, niemalże wszędzie możemy trafić na świetne punkty widokowe. Porto jest miastem, które raz pnie się w górę, a raz schodzimy w dół. Świetny widok na panoramę miasta znajdziecie przechodząc po prostu przez most, czy to w jedną czy drugą stronę. Z jednej strony znajduje się przepiękny park z palmami, a z drugiej strony wejście na główne ulice miasta.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz