Malta- praktyczne wskazówki!

Z każdego wyjazdu, z którego wracam, z wielką przyjemnością piszę posty. Szczególnie te, które opierają się na praktycznych informacjach. Takie posty są bardzo pomocne, wszystko w jednym miejscu. Ja się musiałam bardzo naszukać , ale też Wy już w czasie trwania podróży podsyłaliście mi świetne miejsca do zwiedzenia, czy też rady. Za co bardzo dziękuję. Z każdego wyjazdu, z którego wracam, z wielką przyjemnością piszę posty. Szczególnie te, które opierają się na praktycznych informacjach. Takie posty są bardzo pomocne, wszystko w jednym miejscu. Ja się musiałam bardzo naszukać , ale też Wy już w czasie trwania podróży podsyłaliście mi świetne miejsca do zwiedzenia, czy też rady. Za co bardzo dziękuję. Z każdego wyjazdu, z którego wracam, z wielką przyjemnością piszę posty. Szczególnie te, które opierają się na praktycznych informacjach. Takie posty są bardzo pomocne, wszystko w jednym miejscu. Ja się musiałam bardzo naszukać , ale też Wy już w czasie trwania podróży podsyłaliście mi świetne miejsca do zwiedzenia, czy też rady. Za co bardzo dziękuję.

Dojazd z lotniska do centrum, czyli w stronę Valletty

Dojazd jest banalnie prosty. Wychodząc głównym wyjściem z lotniska od razu trafiacie na przystanek autobusowy. Nie musisz się ani trochę wysilać. Praktycznie każdy autobus jedzie w stronę Valletty, czy w inne miejsca do którego chcecie dojechać. Przez cały wyjazd korzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Koszt to 1,50 euro ( poza sezonem, w sezonie jest to koszt 2 euro) i jest to bilet na 2h, możesz się przesiadać do woli. 

Nocleg na Malcie

Zawsze i wszędzie będę Wam polecać korzystanie z airbnb.pl jest to strona, która oferuje  wynajęcie apartamentów/ mieszkań czy po prostu pokoju od osoby prywatnej, są to noclegi w bardzo dobrej cenie i posiadają świetną lokalizację.

Gdzie najlepiej wynająć pokój na Malcie? My wybraliśmy miasto Tal Pieta, około 20 minut spacerkiem od Valletty. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż tak naprawdę wszędzie było blisko, czy to na autobus, czy na lotnisko, a nawet do sklepu. Nie licząc tych wszystkich „osiedlowych” sklepów, to Lidl był oddalony od naszego mieszkania o całe 10 minut spacerkiem. Baza wypadowa wyszła nam genialnie. Przeglądając oferty, to polecam jeszcze rozejrzeć się w : Floriana, Sliema i ewentualnie okolice Maltańskiego Trójmiasta.

Miasta, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Pierwszy i podstawowy punkt programu zwiedzania Malty, to oczywiście aktualna stolica kraju, czyli Valletta, a także była stolica- Mdina. Dodatkowo polecam wybrać się do Maltańskiego Trójmiasta, czyli Isla, Bormla i Birgu, a także odwiedzić miejsce Blue Grotto z całym wybrzeżem klifów Dingli! Jeśli będziecie mieli szczęście, to uda się Wam popłynąc łódką ( koszt 8 euro) właśnie do Blue Grotto, jest to miejsce, w którym woda nabiera przepięknych kolorów, a Ty płyniesz łódką wśród skał, jaskiń. Niestety nam nie było dane z tego skorzystać. Nie sposob nie wspomnieć o wyspie Gozo i Blue Lagoon, to też jest konieczny punkt programu- o ile pogoda na to pozwala.

Komunikacja miejska na Malcie

Jak już wyżej wspomniałam, bilety w sezonie kosztują 2 euro, a poza sezonem 1,50. Jest to bilet ważny przez 2h. Za każdym razem bilet kupuje się u kierowcy, który przypomina rachunek ze sklepu, a jak posiadasz nadal ważny bilet, to po prostu przy wejściu okazujesz go kierowcy. Jest też opcja zakupu tygodniowego biletu, ale jest to kosz 21 euro. Najlepiej mniej więcej przeliczyć sobie ile wyjdzie Wam za przejazdy i wtedy zdecydować.

Rozkłady znajdują się na każdym przystanku, a na większości są tablice ledowe, które informują kiedy przyjedzie dany autobus. My nie korzystaliśmy z żadnych rokzładów jazdy, które można znaleźć w internecie, tylko po prostu z mapy google. Wpisując naszą lokalizację i cel podróży dostawaliśmy kilka propozycji dojazdu i taką też formę Wam polecam. Warto dodać, że autobusy lubią się spóźniać lub przyjeżdżać chwile wcześniej, dlatego warto mieć to na uwadze!

Autobusy miejskie

Jedzenie na Malcie

Maltańska kuchnia nie jest jakaś specjalnie wyszukana. Główne „zapożyczenia’, to Włoskie dania. Jednak mam kilka miejsc dla Was, które mogę Wam polecić. ( Będzie osobny post o jedzeniu na Malcie)

  1. Mamma Mia, jest to restauracja w Tal Pieta. Jedna z bardziej znanych, możecie sobie poczytać opinie w internecie na jej temat. Porcje jedzenia są bardzo duże, do tego smaczne i całkiem tanio.
  2. Pastezzerie, są to małe „budki”, które możecie spotkać niemalże na każdym kroku. Głównie sprzedawane są tu pizze na kawałki. Kilka razy skorzystaliśmy z tej opcji. Jedne kawałek to koszt 1,20 – 1,10 euro. Pizza zawsze była świeża i ciepła!
  3. Crystal Palace w Mdinie, jest to miejsce gdzie możecie spróbować Maltańskiego specjału, czyli Pastizzi (50centów) i Qassata (1 euro). W tym miejscu dostaliśmy je świeże i ledwo co wyciągnięte z piece. Qassata z serem przepyszna!
Mamma Mia
Kawiarnia Fontanella w Mdinie

Pogoda, czyli co zabrać na Maltę zimą

Jadąc w styczniu na Maltę trochę ryzykujemy, że trafimy na same deszczowe dni, bowiem jest to oficjalnie okres deszczowy w tym kraju. Jednak z tego co sami zdążyliśmy zaobserwować, to pogoda potrafi się zmieniać w bardzo szybkim tempie. Co polecam zabrać do bagażu? Czapka, rękawiczki i szalik oraz kurtka wiatrówka, taka wiosenna, która dodatkowo uchroni nas przed ewentualnym deszczem. Chodziłam też w sukienkach, czy lnianych spodniach i koszuli. Zdarzał się i krótki rękawek. Czyli po prostu typowa cebulka.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz