Maltańskie jedzenie, czyli co spróbować będąc na wyspie!

Lecąc na Maltę zastanawiałam się, co takiego specjalnego Maltańczycy mają w swoim menu i niestety nic nie mogłam sobie przypomnieć. Z pomocą przyszły setki artykułów, które przeczytałam, a także polecenia znajomych. Ci co kochają słodkie ciasta / ciasteczka, to nie będą zawiedzeni, bo tamtejsze słodkości są naszprycowane cukrem! Zatem, czego warto spróbować będąc na Malcie!?

Królik

Niemalże w każdej restauracji podawany jest królik i to w różnej postaci, od dania z ziemniakami i sałatką po spaghetti przez pizze! Maltańczycy kochają dania z królika. Adam próbował w jednej z restauracji w mieście Rabat i niestety, ale nie był zadowolony, ja się nie odważyłam.

Pizza & Spaghetti

Nie trudno nie zauważyć wpływu Włoch na kuchnię Maltańską. W co drugiej budce, które nazywały się  ‘Pastizeria” znajdziecie przepyszne pizze sprzedawane na kawałki. Cena jednego kawałka, to 1- 1,10 euro. Polecam gorąco! Są  świeże i co najważniejsze ciepłe!  Ponad to polecam wybrać się do restauracji „Mamma Mia” w mieście Tal Pieta, który od Valletty jest oddalone o jakieś 20 minut spacerkiem. Tam zjecie przepyszne dania w tym właśnie makarony, a porcje są naprawdę ogromne!

Pastizzi & Qassatat

Małe, słodkie wypieki nazywane są na Malcie pastizzi.  W tradycyjnej formie są to kawałki ciasta z nadzieniem z ricotty, ale w wersji wytrawnej podawane są – z pasty z groszku oraz z kurczakiem. Najlepsze jakie jadłam to w mieście Rabat w „Crystal Palace”, a cena to 50 centów i tak samo w tym samym miejscu możecie spróbować Qassattat– jest to dużo większa „kanapka” , my akurat skusiliśmy się na tą w wersji z serkiem ricotty i była przepyszna.

Okrągłe precle nadziewane miodem i  rodzynkami

Spróbowałam i niestety się zawiodłam, mój precel był po prostu stary, a ugryzienie go wiązało się z połamaniem zębów. Drugi raz nie próbowałam, pewnie w jakiejś piekarni można spodziewać się lepszego kulinarnego doznania

Napoje

Napój, który jest polecany przez Maltańczyków, to  Kinnie, jest  to gazowany napój o smaku pomarańczy i ziół, ciężko stwierdzić czy jest dobry. Jest gorzki w smaku. Lokalne piwo, które znajdziecie niemalże w każdej restauracji czy sklepie, to Cisk.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz