Mini przewodnik, czyli co zobaczyć na Malcie!

Blue Grotto

Jakie było moje pierwsze wrażenie na Malcie?

Malta jest malutką, ale jakże uroczą i różnorodną wyspą. Chcesz imprezy, jasne, a może spokoju? Też się znajdzie! Kochasz naturę? To świetnie trafiłeś! Malta jest najbardziej wysuniętym krajem na południe w Europie, a mimo to linie lotnicze latają tam bardzo często. Tanich lotów w tym kierunku nie brakuje!


Cała wyspa jest po prostu przepiękna, urzeka swym spokojem, ilością natury przeplatająca się ze zwykłym życiem miasta. Ta soczysta zieleń, błękitne niebo, kwitnące kwiaty i oczywiście promienie słoneczne, do tego co krok rosnące na drzewach pomarańcze- to jest właśnie moje pierwsze wrażenie.

Spacerując ulicami miast nie sposób przejść obojętnie obok tych wąskich uliczek, klimatycznych kawiarni i tej magii unoszącej się w powietrzu. Taaak, tam jest jakaś magia, która powoduje, że chce się wracać. Bardzo żałuję, że ten czas nam tam tak szybko minął, cztery dni to stanowczo za mało, by wszystko zobaczyć. Nie udało się zrealizować wszystkiego z listy, pominęliśmy przepłynięcie łódką do Blue Grotto ( w sumie, to pogoda nam to uniemożliwiła, a raczej silny wiatr) oraz ‘siostrę” Malty, czyli Gozo, a także Blue Lagoon- to były minusy odwiedzenia Malty zimą, ale plus i to ogromny- brak turystów!

Zatem, co zwiedzić w styczniu na Malcie!?

VALLETTA

Jest stolicą Malty, a od 1980 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując ciasnymi uliczkami Valetty  możemy poczuć się jak w bajce, idealne miasto na romantyczny wypad. Nie jest to duże miejscowość dlatego też spacer czy wypożyczenie roweru tutaj będzie idealnym rozwiązaniem na zwiedzanie.  Kierując się w stronę bram miasta sami będziecie wiedzieć gdzie iść, a nogi poniosą Was w piękne miejsca!

Po pierwsze warto wybrać się do ogrodów Upper Barrakka Garden i Lower Barraka Garden. Widok z tych miejsc robi wrażenie . Górne ogrody, to jedno z miejsc, które bez wątpienia zapadnie Wam na długo w pamięci, widok z wysoko położonego tarasu wychodzi na Grand Harbour, do tego duża liczba palm, roślin, krzewów , rzeźby itp.

MDINA – miasto ciszy

Dawna stolica Malty, aktualnie nazywane miastem ciszy „Silent City” . Przepiękne miasto, wchodząc do niego przez wielką bramę czujemy się jakbyśmy przenosili się w czasie. Starodawny styl, jednolite kolory na murach, domach, budynkach państwowych i do tego natura, to tworzy całość. To w tym mieście znajdziecie najpiękniejszą kawiarnie z tarasem widokowym na całej Malcie- „Fontanella”

Mdina

Maltańskie Trójmiasto, czyli ISLA, BIRGU, BORMLA

Maltańskie Trójmiasto tworzą Birgu, Isla oraz Bormla są to miasta, które leżą w środkowo- wschodzniej części Malty. Nie są to duże miasta ( jak wszystkie zresztą na Malcie) i nie sposób pisać o nich oddzielnie. Spacerując w okolicach tych miast, nie jesteście w stanie określić, kiedy kończy się jedno, a zaczyna drugie. To właśnie tutaj powstają najpiękniejsze zdjęcia, a zwiedzanie zaczynaj według własnego uznania. My zaczęliśmy od miasta Bormla i to tam mi się najbardziej podobało. Dojazd z Valletty, to autobusy 1,2,3 

Blue Grotto

W ostatni dzień, dosłownie tuż przed wylotem chcieliśmy zaliczyć jeden z ważniejszych punktów naszego planu wycieczki, niestety nie udało się. Dojechaliśmy do miejsca, gdzie odpływała łódka do Blue Grotto, ale niestety tego dnia była ta atrakcja nieczynna. Zostało nam podziwianie widoków z góry!
Warto do swojej listy dodać jeszcze zwiedzenie klifów Dingli, przepłynięcie łódką Blue Grotto oraz wyspę Gozo i Blue Lagoon.

Blue Grotto

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz