Oslo- przewodnik po stolicy Norwegii!

W Norwegii byłam jakieś 3 lata temu, spędziłam tam kilka dni i to wystarczyło, by zakochać się w Skandynawii. Zabawne, że byłam w stolicy, która jest bardzo „betonowa”, a Skandynawia słynie z pięknej natury, jednak i tak to wystarczyło, bym chciała kiedyś tam jeszcze wrócić. Oczywiście największym marzeniem, jest zobaczenie fiordów na żywo i wiem, że kiedyś to zrobię. Przygotowałam dla Was kilka punktów, w którym zaznaczam miejsca, które koniecznie musicie zobaczyć będąc w Oslo!

1.Wejść na dach popularnej Skandynawskiej Opery

Opera znajduje się w dzielnicy Bjørvika, budynek ma powierzchnię 38 500 m² . Gmach Opery w Oslo to największy obiekt kulturalny, który powstał od 700 lat w Norwegii.  Gmach Opery w  Oslo, to chyba najbardziej charakterystyczny punkt całego miasta. Przy dobrej słonecznej pogodzie możemy odpoczywać na jej dachu leżąc i rozkoszować się panoramą miasta.

2.Spędzić dzień nad jeziorem Songsvan

Sognsvann to jezioro na północy od Oslo. Jest duże i otoczone lasem. Idealnie nadaje się do uprawiania sportu, a także spędzania czasu z rodziną i ze znajomymi. Ja tam spędziłam świetny czas ze znajomymi na wspólnym grillowaniu i zabawach w jeziorze!

3.Zjeść lody na Aker Brygge i zobaczyć panoramę z nabrzeża

Dzielnica handlowo- biurowo- mieszkaniowa  w porcie Piperviken nad rzeką Akerselva jest koniecznym punktem zwiedzania Oslo. Mi się poszczęściło, że słoneczna pogoda dodatkowo urozmaiciła mi wyjazd. Przez cały czas trwania mojej podróży po stolicy Norwegii na pogodę nie mogłam narzekać. Nabrzeże Aker Brygge oferuje wiele atrakcji. W tym przepłynięcie statkiem na półwysep Bygdoy, gdzie znajduje się plaża, prywatny dom króla, czy też muzeum wikingów. Wtedy cena wynosiła 240 koron, aktualnie nie znam niestety. Aker Brygge liczy wiele sklepów, nowoczesnych budowli,  a także przepiękny ratusz. O dziwo, nie zachwyca od razu, ale czerwona cegła przyciąga wzrok. Jest to bardzo ważne miejsce. To właśnie w tym miejscu jest przyznawana Pokojowa Nagroda Nobla.

4.Wejść na szczyt Holmenkollen i poczuć się jak skoczek narciarski

Jak dla mnie, to obowiązkowym punktem programu wycieczki było zwiedzenie skoczni  i wejście na szczyt Holmenkollen.  Holemnkollen– Ta nazwa od razu kojarzy się ze skocznia, co nie jest błędem oczywiście. Od wielu lat odbywają się tam zawody w skokach narciarskich czy też biegi,  ale warto powiedzieć, że jest to również nazwa przedmieścia Oslo na zalesionym wzgórzu. Tuż obok znajduje się również przepiękna kaplica , która jest otwarta przez cały czas więc spokojnie możecie do niej wejść bez żadnych obaw. W środku jest wiele ulotek, które głoszą, że to właśnie w tej kaplicy odbywa się najwięcej ślubów,a  do tego najwięcej chrztów. Kościół jest bardzo skromny, brak przepychu jeszcze dodatkowo nadaje klimatu temu miejscu. Lasy, góry, a do tego drewniany kościółek- nie dziwię się, że to tam młode pary najchętniej wypowiadają sakramentalne Tak.

5.Zrobić sobie zdjęcie na tle parlamentu!

Stortingsbygningen, czyli budynek parlamentu mieści się w samym centrum miasta przy Karl Johans gate, czyli głównej ulicy handlowej.  Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak by się tam dostać trzeba mieć przewodnika i być grupą. Naszym podstawowym celem było zrobienie sobie zdjęcia na trawie koło parlamentu i tak też się stało. Zwiedzania nie braliśmy nawet pod uwagę. Jednak zanim udało się dojść do ulubionego budynku po drodze zerknęliśmy na Pałac Królewski, który jest oficjalną siedzibą norweskich monarchów. I tak samo jak Parlament, Pałac Królewski jest położony na Karl Johans gate. Obok pałacu znajduje się park z wieloma pomnikami. Z tego co zdążyliśmy zaobserwować, całe rodziny wręcz uwielbiają przesiadywać tam na kocu i urządzać sobie pikniki.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz